‘New level of development of bilateral relations’: Alexey Anpilogov on Iran-Russia Comprehensive Strategic Partnership Treaty
January 21 2025, 15:03
Speaking with Alpha News, Russian political scientist Alexey Anpilogov commented on the signing of the Comprehensive Strategic Partnership Treaty between Russia and Iran. According to the expert, this is a completely new step in the relationship between the two countries.
“The Treaty on Strategic Comprehensive Cooperation between Russia and Iran is a completely new step in the relationship between the two countries, which puts them on a completely new level of development of bilateral relations. We should understand that this treaty is not military in nature, although it implies, among other things, military-technical cooperation. Moreover, the very structure of this bilateral treaty is not directed against third countries and does not have the character of a defensive treaty, as, for example, the treaty that was recently concluded between Russia and the Democratic People’s Republic of Korea,” Anpilogov said.
According to the expert, this treaty is not directed against third countries.
“From this treaty we should expect intensification of Russian and Iranian relations in the scientific, cultural, and political spheres, when the countries will coordinate and interconnect their interests in foreign policy. We can also expect military-technical cooperation, but it is hardly possible to consider this treaty as a treaty directed against third countries. And I am almost certain that in the Western and possibly Turkish media it will be presented in this way. But this is an internal matter of two neighboring and now unambiguously friendly states,” Anpilogov concluded.