Bank of Georgia Group-ը 303,6 մլն դոլարով գնում է հայկական «Ամերիաբանկը»․ հայտարարություն
Bank of Georgia Group-ը հայտարարել է, որ ձեռք կբերի Հայաստանի «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն մոտ 303,6 մլն դոլար կանխիկ գումարով, և որ դա կընդլայնի իր ներկայությունն ու աճի հնարավորություններն այս շուկայում:
Գործարքը կֆինանսավորվի իր ավելցուկային կապիտալից, և ձեռք կբերի բանկի 90%-ը, իսկ մնացած 10%-ը ձեռք կբերի Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը:
«Bank of Georgia Group PLC-ն («BOGG» կամ «Group») հայտարարում է Հայաստանում առաջատար բանկի՝ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի 100 տոկոսի առաջարկվող գնման մասին մոտ 303,6 մլն դոլարով: Այս ձեռքբերումը զգալիորեն կբարձրացնի Խմբի ներկայությունը և աճի հնարավորությունները արագ զարգացող և գրավիչ շուկայում:
Bank of Georgia Group-ի խորհուրդը և ղեկավարությունը ուրախ են տեղեկացնել, որ ձեռք է բերվել պայմանական համաձայնություն «Ամերիաբանկ ՓԲԸ-ի» թողարկված ընդհանուր բաժնետիրական կապիտալի 100%-ը ձեռք բերելու վերաբերյալ: BOGG-ը կարծում է, որ զգալի արժեք կարող է ստացվել Հայաստանի ներսում հնարավորությունների կապիտալացումից՝ հայկական առաջատար բանկի այս ձեռքբերման միջոցով և BOGG-ի փորձի կիրառմամբ»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Ընկերությունն ասել է, որ գործարքի արդյունքում գործող բաժնետերերի համար անկում չի սպասվում, և որ ընդլայնված խմբի համար շահաբաժինների և կապիտալի բաշխման քաղաքականությունը կմնա անփոփոխ՝ ելնելով կատարողականից և հեռանկարներից:

Bank of Georgia Group за $303,6 млн покупает армянский «Америабанк»
Bank of Georgia объявила о приобретении армянского ЗАО «Америабанк» примерно за 303,6 млн долларов наличными, что расширит его присутствие и возможности роста на этом рынке.
Сделка будет профинансирована за счет его избыточного капитала, будет приобретено 90% банка, а оставшиеся 10% приобретет Европейский банк реконструкции и развития.
В заявлении говорится: «Bank of Georgia Group PLC («BOGG» или «Group») объявляет о предлагаемом приобретении 100 процентов ведущего банка в Армении — ЗАО «Америабанк», примерно за 303,6 миллиона долларов. Данное приобретение значительно увеличит присутствие Группы и возможности роста на быстрорастущем и привлекательном рынке.
Совет и руководство Bank of Georgia Group рады сообщить, что достигнуто условное соглашение о приобретении 100% выпущенного общего акционерного капитала ЗАО «Америабанк». BOGG считает, что капитализация возможностей внутри Армении может принести значительную пользу благодаря этому приобретению ведущего армянского банка и использованию опыта BOGG».
Компания заявила, что в результате сделки не ожидается спада для акционеров, и что политика в отношении дивидендов и распределения капитала расширенной группы останется неизменной в зависимости от результатов и перспектив.