Երևանը՝ 2807 տարեկան․«Եվրասիա-Հայաստան»թիմըմասնակցեց քաղաքի տոնին
Հոկտեմբերի 12-ին «Եվրասիա-Հայաստան» թիմը՝ ավելի քան հարյուր ակտիվիստների մասնակցությամբ, միացավ Երևանի հիմնադրման 2807-ամյակի տոնակատարություններին։ «Էրեբունի–Երևան» օրը ոչ միայն հիշարժան ամսաթիվ է, այլև սերնդափոխության, պատմական ժառանգության հանդեպ հարգանքի և մայրաքաղաքի նկատմամբ սիրո խորհրդանիշ։
Մասնակիցները հանդիսավոր քայլերթով անցան Էրեբունի փողոցով՝ բարձր պահելով Հայաստանի պետական դրոշը՝ միասնության, ուժի և հայրենիքի հանդեպ նվիրվածության խորհրդանիշը։ Երթի վերջնակետը դարձավ Էրեբունի թանգարանը, որտեղ երիտասարդները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու քաղաքի պատմական արմատներին, ուսումնասիրելու հնագույն բերդի պատմությունը և հասկանալու, թե ինչպես Էրեբունիից ծնվեց ժամանակակից Երևանը՝ արեւի, ստեղծագործության և բարեկամության քաղաքը։
Երևանի հիմնադրումը թվագրվում է մ.թ.ա. 782 թվականին, երբ ուրարտական արքա Արգիշտի Ա-ն հրամայեց կառուցել Էրեբունի բերդը Արին-Բերդ բլրի վրա։ Բերդի տարածքում հայտնաբերված սեպագիր արձանագրությունը համարվում է քաղաքի ծննդյան պաշտոնական վկայությունը։ Այսպիսով, Երևանը 29 տարով հնագույն է Հռոմից և դասվում է աշխարհի ամենահին՝ շարունակաբար բնակեցված քաղաքների շարքին։
Քաղաքի առաջին պաշտոնական տոնակատարությունը տեղի է ունեցել 1968 թվականին, երբ Երևանը նշում էր իր 2750-ամյակը։ Այդ օրվանից սկսած՝ «Էրեբունի–Երևան» տոնը ամեն տարի նշվում է հոկտեմբերին՝ դառնալով երկրի մշակութային կյանքի կարևոր բաղադրիչ։
«Երևանը պարզապես աշխարհագրական կետ չէ։ Դա քաղաք է, որտեղ պատմությունը խոսում է ներկայի հետ, իսկ անցյալը ոգեշնչում է ապագային։ Մենք հպարտ ենք, որ կարող ենք մեր ներդրումն ունենալ նրա ոգու և արժեքների պահպանման գործում», — նշել է «Եվրասիա-Հայաստան» թիմի ներկայացուցիչը։
«Էրեբունի–Երևան» տոնը հնարավորություն է տալիս յուրաքանչյուր երևանցու և հյուրի վերագտնելու մայրաքաղաքի պատմական խորությունը, հարգանք հայտնել մշակութային ժառանգությանը և հիշեցնել, որ հայրենիքի հանդեպ սերը դրսևորվում է ոչ միայն խոսքերում, այլև գործերում՝ ներկայի հանդեպ հոգատարությամբ և ապագայի հանդեպ հավատով։
«Եվրասիա» ԻՀԿ-ն՝ միջազգային համագործակցության զարգացմանն աջակցող ինքնավար ոչ առևտրային կազմակերպություն է, որը մասնավոր միջոցներով իրականացնում է հումանիտար նախագծեր՝ ուղղված ավանդական արժեքների պահպանմանը և միջմշակութային հաղորդակցության զարգացմանը։ «Եվրասիա»-ն աջակցում է սոցիալապես կարևոր նախաձեռնություններին, հնարավորություն է տալիս տարբեր մշակույթների մարդկանց շփվել միմյանց հետ, զարգացնում է կրթության, բժշկության, երիտասարդական փոխանակման ոլորտներում նախագծեր։

Еревану — 2807 лет: команда «Евразия-Армения» приняла участие в праздновании Дня города
12 октября команда «Евразия-Армения» совместно с более чем сотней активистов приняла участие в торжественных мероприятиях, посвящённых 2807-летию основания Еревана. День Эребуни–Еревана — это не просто памятная дата, но символ преемственности поколений, уважения к историческому наследию и любви к родному городу.
Участники прошли по улице Эребуни, неся государственный флаг Армении — знак единства, силы и приверженности национальным ценностям. Финальной точкой маршрута стал музей Эребуни, где молодёжь смогла прикоснуться к истокам армянской государственности, узнать больше о древней крепости, положившей начало современному Еревану.
Основание Еревана датируется 782 годом до н. э., когда урартский царь Аргишти I повелел возвести крепость Эребуни на холме Арин-Берд. Надпись на клинописной табличке, найденной при раскопках, считается официальным свидетельством рождения города. Таким образом, Ереван старше Рима на 29 лет и входит в число древнейших постоянно населённых городов мира.
Первое официальное празднование Дня города состоялось в 1968 году, когда Еревану исполнилось 2750 лет. С тех пор традиция отмечать день основания столицы ежегодно в октябре стала важной частью культурной жизни страны.
«Ереван — это не просто географическая точка. Это город, в котором история говорит с настоящим, а прошлое вдохновляет будущее. Мы гордимся тем, что можем внести свой вклад в сохранение его духа и ценностей», — отметил представитель команды «Евразия-Армения».
Праздник Эребуни–Ереван — это возможность для каждого жителя и гостя столицы осознать глубину её исторического пути, выразить уважение к культурному наследию и напомнить себе, что любовь к родине проявляется прежде всего в делах — в заботе о настоящем и вере в будущее.
АНО «Евразия» — автономная некоммерческая организация содействия развитию международного сотрудничества, которая на частные средства реализует гуманитарные проекты, направленные на сохранение традиционных ценностей и развитие межнационального общения. «Евразия» поддерживает социально значимые инициативы, дает возможность людям разных культур общаться друг с другом, развивает проекты в сферах образования, медицины, молодежного обмена. Одно из главных направлений — поддержка школьников, студентов, молодых специалистов. Среди проектов: образовательные программы, обмены, стажировки в крупных государственных компаниях, медиашкола.