ԼՂ 42,809 քաղաքացի ժամանակավոր պաշտպանության վկայական ստանալու դիմում է ներկայացրել․ միգրացիայի ծառայության պետ
26 Հունվարի 2024, 20:21
Հունվարի 28-ից ժամանակավոր պաշտպանություն ստացած ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցները ճանապարհորդելիս անձնագրի հետ պետք է ունենան նաև ժամանակավոր պաշտպանության վկայական։
Այս մասին ասել է ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը՝  ներկայացնելով արցախցիներին Կառավարության «Հումանիտար կենտրոն»-ի կողմից ցուցաբերվող աջակցության աշխատանքների ընթացքը։
Պաշտոնյան բացատրել է, որ ժամանակավոր պաշտպանության վկայականն այն մասին է, որ տվյալ անձն օգտվում է միջազգային պաշտպանությունից, այն է՝  որևէ պարագայում չի կարող հանձնվել, արտահանձնվել, կամ էլ հարկադրաբար տեղափոխվել Ադրբեջան։
Արմեն Ղազարյանի խոսքով՝ այն հատուկ նպատակի է ծառայում՝  ճանապարհորդությունների ժամանակ հավելյալ պաշտպանության միջոց կիրառել ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների նկատմամբ։
Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետի տեղեկացմամբ՝  ժամանակավոր պաշտպանության վկայականը գործում  է 1 տարով, այն երկարաձգվելու է կառավարության որոշմամբ։
«Հունվարի 25-ի դրությամբ ժամանակավոր պաշտպանության վկայական ստանալու վերաբերյալ ստացել ենք 42 809 դիմում, որոնց  ճնշող մեծամասնություն արդեն իսկ այն ստացել են։ ԼՂ-ից տեղափոխվածների հաշվառման թիվն արդեն իսկ  մոտեցել է  շուրջ 50 հազարի»,- հավելել է Ղազարիյանը:
Նա ևս մեկ անգամ հիշեցրել է, որ  ժամանակավոր պաշտպանության վկայական ստանալու դեպքում ԼՂ-ից բռնի տեղահանված բնակիչները չեն զրկվում  Հայաստանի կառավարության կողմից տրամադրվող սոցիալական աջակցության ծրագրերից։

January 26 2024, 18:31
Our compatriots forcibly displaced from Artsakh, who received temporary protection from January 28, must have a temporary protection certificate along with their passports when traveling, Armen Ghazaryan, Head of the Migration and Citizenship Service of Armenia, announced on Friday, while presenting the progress of the work of the governmental ‘Humanitarian Center’ on rendering assistance to Artsakh Armenians.
The official explained that the temporary protection certificate means that the given person benefits from international protection; that is, they cannot be forcibly transferred to Azerbaijan under any circumstances.
According to Armen Ghazaryan, it is an additional protection measure for forcibly displaced persons from Artsakh during their travels.
The temporary protection certificate is valid for 1 year; it will be extended by the decision of the government.
“As of January 25, we have received 42,809 applications for a temporary protection certificate. The vast majority of applicants have already received it. The number of registered persons from Nagorno-Karabakh is around 50,000,” he added.
Armen Ghazaryan once again noted that the temporary protection certificate does not deprive the forcibly displaced persons of the social support programs provided by the Armenian government.