Բոլորը Վերնագիր Պարզ ճշմարտություններ Չպատմված պատմություն Ուշադրությունից դուրս Մեծ ռեպորտաժ Մեծ պատմություն Մամ ջան Հյուրընկալ Մոսկվան Հարազատս հյուսիսից Հայկական զատկի սեղան Գայանե Բրեյովայի հետ Հայկական ամանորյա սեղանը Գայանե Բրեյովայի հետ Հայ գրականություն. audiobook Իրական Թուրքիա Ինսթաֆեյս Ժողովուրդն է խոսում Թռիչք իմ տան վրայով Էթնիկ կոդ Բացահայտելով Շուշին Բարի հայկական երեկո Արցախյան բռնագաղթ Աշխարհակարգ 2.0 Newsroom Alter Ego Alpha Զրուցակից Alpha Economics Alpha Analytics 7 դիմանկար հայ ժողովրդի պատմությունից 5 դիմանկար հայ ժողովրդի պատմությունից 2026. ի՞նչ է լինելու 2025. ի՞նչ է լինելու | Արցախ․ Հայաստան․ Նոր աշխարհակարգ 2024. ի՞նչ է լինելու | Արցախ․ Հայաստան․ Նոր աշխարհակարգ
Այն, ինչ կարելի է «France 24»-ին, չի կարելի ռուսական «Առաջին ալիք»-ին. հեռուստաեթերի նոր կանոնները․«Ուշադրությունից դուրս»
22 Փետրվարի 2026, 14:00
Ազգային ժողովը փետրվարի 13-ին առաջին ընթերցմամբ ընդունել է կառավարության ներկայացրած «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում փոփոխություներ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Նախագծին կողմ է քվեարկել 58, դեմ՝ 26, ձեռնպահ՝ 1 պատգամավոր:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, ներկայացնելով կառավարության հեղինակած նախագիծը, շեշտել է, որ փոփոխությունների նպատակն է ամրապնդել Հայաստանի տեղեկատվական անվտանգությունը և նվազեցնել քաղաքացիներին հասնող բացասական տեղեկատվության ծավալը: Նոր փոփոխություններով, մասնավորապես, ներդրվելու են մեխանիզմներ ապատեղեկատվության, բռնության ու ատելության քարոզի տարածումը կանխելու համար։ Նպատակն, ըստ գործադիրի, հասարակության բարոյական, հոգեկան և տեղեկատվական պաշտպանվածությունն է:
Բացի նշված փոփոխություններից, նոր կարգավորումների ցանկում կա մի կետ, որն ամենից անհասկանալին է. արգելվելու է ՀՀ ներքաղաքական կյանքին միջամտող օտարերկրյա հաղորդումների սփռումը։ Շատերը դժվարանում են բացատրել, թե հատկապես ինչ է նշանակում «ներքաղաքական կյանքին միջամտող հեռուստաբովանդակություն»։ Մտավախություն կա, որ իշխանությունը հատուկ է ընտրել այդ ընդգրկուն ձևակերպումը, որպեսզի առաջիկա նախընտրական շրջանում իշխանության հասցեին ուղղված ցանկացած քննադատական խոսք պարունակող հաղորդում հեռացվի հեռուստաեթերից։
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի խոսքով՝ Հայաստանում կաբելային հեռուստաալիքների թիվը մեծ է, և Հեռուստատեսության ու ռադիոյի հանձնաժողովը (ՀՌՀ) չունի բավարար ռեսուրս՝ օտարերկրյա բոլոր ալիքների բովանդակությունը պատշաճ վերահսկելու համար։ Հետևաբար իշխանության նպատակն այլ է.
«Եթե «CNN»-ով, «»Euronews»-ով կամ «France 24»-ով ինչ-որ բան հեռարձակվի, դա որևէ բան չի նշանակելու, իսկ պայմանականորեն ռուսական կամ վրացական հեռուստաալիքների պարագայում կարող են խնդիրներ առաջանալ հեռարձակողների համար»։
Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Արփինե Հովհաննիսյանի կարծիքով՝ խնդիրը նոր կարգավորումների փաստը չէ, այլ դրանցում առկա այն ձևակերպումները, որոնք լայն ու հայեցողական մեկնաբանությունների տեղ են թողնում։ Ըստ Հովհաննիսյանի՝ եթե նպատակը մեդիա դաշտի կարգավորումն էր, ապա նախագծի հեղինակները չպետք է ընդունեին օրենքը հենց այսպիսի ձևակերպումներով։