ՌԴ քաղաքացիություն ստացածների օտարերկրյա իրավունքները 2025 թվականին անվավեր կդառնան
Այն քաղաքացիների օտարերկրյա վարորդական վկայականները, որոնք 2025 թվականի ապրիլի 1-ից կդառնան Ռուսաստանի քաղաքացի, կացության թույլտվություն կամ ժամանակավոր բնակության թույլտվություն ստանալու պահից մեկ տարի հետո, կհամարվեն անվավեր: Այս մասին հայտնում է «Իզվեստիա»-ն՝ վկայակոչելով Ռուսաստանի ՆԳՆ մամուլի ծառայությանը։
«Սահմանվել է օտարերկրյա վարորդական վկայականներն անվավեր ճանաչելու մասին նորմ՝ սեփականատիրոջ կողմից կացության կարգավիճակ ստանալու կամ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիություն ձեռք բերելու օրվանից մեկ տարի անց», — ասված է 2024 թվականի ապրիլի 1-ից ուժի մեջ մտած օրենքի տեքստում:
Նրանք հստակեցրել են, որ այս նորմը գործում է օտարերկրյա իրավունքներ ստանալուց հետո Ռուսաստանի քաղաքացու առաջին մուտքի օրվանից մեկ տարի անց:
Անվավեր վկայականով ուղևորության համար վարորդին սպառնում է տուգանք մինչև 15 հազար ռուբլի և տրանսպորտային միջոցի վարումից հեռացում մինչև փաստաթղթի վերականգնումը: