Ռուսաստանում հունիսի 30-ից կներդրվի միգրանտի թվային պրոֆիլը․ Միխայիլ Միշուստինին
Այս տարվա հունիսի 30-ից Ռուսաստանը կսկսի ներդնել միգրանտի թվային պրոֆիլը։ Այս մասին Պետդումայում ելույթ ունենալիս հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը։
Հստակեցվում է, որ այն կունենա եզակի նույնականացում և հետագայում կկարողանա փոխարինել թղթային արտոնագիրը։ Սակայն, ինչպես նշել է Միշուստինն, այս փոփոխությանը պետք է պատրաստվել։
«Միգրացիոն քաղաքականությունը չափազանց զգայուն հարց է, այն բազմակողմանի է: Անօրինական միգրացիայի մեծ մասն ընդհանրապես սպառնալիք է հանրային կայունության և անվտանգության համար», — ասել է Միխայիլ Միշուստինը:
Վարչապետը հիշեցրել է, որ այժմ մոտ 640 հազար միգրանտ ընդգրկված է օտարերկրացիների ռեեստրում, որոնք երկրում անօրինական են:
Սա Ռուսաստանում միգրանտների հետ կապված միակ նախաձեռնությունը չէ։ Նախօրեին՝ մարտի 25-ին, Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության մի խումբ պատգամավորներ Պետդումա են ներկայացրել օրինագիծ, որը պահանջում է միգրանտներին նպատակային արտոնագրեր տրամադրել: Սա նշանակում է, որ արտոնագրում անհրաժեշտ կլինի նշել ճշգրիտ մասնագիտությունը: Այժմ «մասնագիտություն» սյունակում կարող է գծիկ լինել։
Միգրացիոն քաղաքականության խստացման շրջանակներում այլ միջոցառումների շարքում ստեղծվել է վերահսկվող անձանց ռեեստր, ինչպես նաև ավելացել են անօրինական միգրացիայի կազմակերպման համար տույժերը։ Միևնույն ժամանակ, մարտի սկզբին կառավարությունը օրինագիծ է ներկայացրել խորհրդարանի ստորին պալատ՝ մեղմացնելու արտոնագրով աշխատող օտարերկրացիների գտնվելու վայրի պահանջները։