Alpha News-ը շարունակում է ներկայացնել «Ալֆա պերսոնա» շարքը:
Մարտի 26-ը հայ դերասանուհի, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի վետերան Ռոզալյա Ասոյանի ծննդյան օրն է:
Ռոզալյա Քրիստափորի Ասոյանը ծնվել է 1924 թվականին Երևանում։ Ավելի ուշ նա ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Բաքու, որտեղ մայրը խաղացել է հայտնի թատերական գործիչ և ռեժիսոր Հովհաննես Աբելյանի թատերախմբում։
Ռոզալյան ավարտել է Բաքվի թատերական ինստիտուտը, իսկ ավելի ուշ սկսել է խաղալ Բաքվի ռուսական թատրոնում։ Խաղացել է հետևյալ ներկայացումներում՝ Ա.Օստրովսկու «Եկամտաբեր վայր» (Յուլենկա), Պ.Բոմարշեի «Ֆիգարոյի ամուսնությունը» (Կոմսուհի Ալմավիվա), Վիրտայի «Հաց մեր հանապազօրյա» (Կոլխոզի նախագահ Ռոգովա), «Ուրախություն որոնելիս», «Պիգմալիոն» և այլն:
1942 թվականին երիտասարդ Ռոզալյան կամավոր մեկնել է ռազմաճակատ՝ դառնալով ՀՕՊ զորքերի 180-րդ հրետանային գնդի անդամ։ Նա իր արիության ու խիզախության համար պարգևատրվել է «Կովկասի պաշտպանության համար» մեդալով։
Պատերազմից հետո Ռոզալյան իրեն նվիրել է թատերական արվեստին և ակտիվորեն մասնակցել Բաքվի և Մոսկվայի թատերական կյանքին՝ խաղալով տարբեր դերեր դասական և ժամանակակից բեմադրություններում։ Ռոզալյա Ասոյանը խաղացել է նաև Մոսկվայի զանգվածային ներկայացումների թատրոնի բեմադրություններում՝ Իլյա Ռախլինի ղեկավարությամբ։
Բաքվում և Ադրբեջանի այլ շրջաններում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձություններից, ինչպես նաև Խորհրդային Միության հետագա փլուզումից հետո, Ռոզալիա Ասոյանը արտագաղթել է Միացյալ Նահանգներ, որտեղ շարունակել է կապ հաստատել հայկական Սփյուռքի հետ՝ պահպանելով մշակութային ինքնությունն ու իր նպաստը բերելով թատերական արվեստի զարգացմանը:
Վերջին տարիներին նա բացահայտել է նկարչության աշխարհը և ակտիվորեն զբաղվել նկարչությամբ։ Նրանք, ովքեր ճանաչում էին Ռոզալյային, հիացմունքով էին խոսում նրա մասին, ասում էին, որ «Ռոզալյան հոգով ուժեղ, համարձակ մարդ էր, բայց միևնույն ժամանակ նրբագեղ և կանացի: Նա միշտ խնամված էր, իսկ նրա մշտական ժպիտը լուսավորում էր ցանկացած տարածք»:
Ռոզալյա Ասոյանը կյանքից հեռացել է 2022 թվականի մարտի 30-ին, Կանզաս Սիթի քաղաքում։