Յալթայում նշել են Հայոց գրերի գյուտի 1620-ամյակը
Նոյեմբերի 12-ին Յալթայում տեղի է ունեցել Հայոց գրերի ստեղծման 1620-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառում։ Տոնը կայացել է Բարեկամության պուրակում՝ հայ և ռուսական գրերի հուշարձանի մոտ։
Տոնակատարություններին մասնակցել են հանրապետական և տեղական իշխանությունների, ազգային-մշակութային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և քաղաքի բնակիչներ։ Հայկական կիրակնօրյա դպրոցի աշակերտները մայրենի լեզվով բանաստեղծություններ են կարդացել՝ ընդգծելով հայոց այբուբենի՝ որպես մշակութային ժառանգության նշանակությունը։
Միջոցառումը կազմակերպելու համար հատուկ շնորհակալություն են հայտնել Հայ ազգային-մշակութային տեղական ինքնավարության նախագահ Արամ Սարգսյանին։ Պաշտոնական մասից հետո մասնակիցները ծաղիկներ են խոնարհել խաչքարի մոտ, այնուհետև էքսկուրսիա են կատարել դեպի Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցի։

В Ялте отметили 1620-летие армянской письменности
12 ноября в Ялте прошло торжественное мероприятие, посвященное 1620-летию армянской письменности. Праздник состоялся в сквере Дружбы у памятника армянской и русской письменности.
В торжествах приняли участие представители республиканских и местных властей, национально-культурных организаций и жители города. Учащиеся армянской воскресной школы прочитали стихи на родном языке, подчеркнув значимость армянского алфавита как культурного наследия.
Особую благодарность выразили председателю Местной армянской национально-культурной автономии Араму Саркисяну за организацию мероприятия. После официальной части участники возложили цветы к хачкару, а затем отправились на экскурсию в церковь Сурб Рипсимэ.