Բոլորը Վերնագիր Պարզ ճշմարտություններ Չպատմված պատմություն Ուշադրությունից դուրս Մեծ ռեպորտաժ Մեծ պատմություն Մամ ջան Հյուրընկալ Մոսկվան Հարազատս հյուսիսից Հայկական զատկի սեղան Գայանե Բրեյովայի հետ Հայկական ամանորյա սեղանը Գայանե Բրեյովայի հետ Հայ գրականություն. audiobook Իրական Թուրքիա Ինսթաֆեյս Ժողովուրդն է խոսում Թռիչք իմ տան վրայով Էթնիկ կոդ Բացահայտելով Շուշին Բարի հայկական երեկո Արցախյան բռնագաղթ Աշխարհակարգ 2.0 Newsroom Alter Ego Alpha Զրուցակից Alpha Economics Alpha Analytics 7 դիմանկար հայ ժողովրդի պատմությունից 5 դիմանկար հայ ժողովրդի պատմությունից 2026. ի՞նչ է լինելու 2025. ի՞նչ է լինելու | Արցախ․ Հայաստան․ Նոր աշխարհակարգ 2024. ի՞նչ է լինելու | Արցախ․ Հայաստան․ Նոր աշխարհակարգ
Թանկացումները շարունակվում են
2026 թվականը ը դիմավորում ենք շարունակվող թանկացումներով։ Սպառողական գների ինդեքսի աճը կազմել է 3,8%, սակայն այդ հավաքական ցուցանիշն ամբողջ պատկերի լիարժեք արտացոլումը չի ապահովում։ Իսկ իրական պատկերն ինչի՞ մասին է վկայում։
Սպառողական գների կուտակային 3,8%-ի տողատակում սննդամթերքի տասներկուամսյա գնաճն, օրինակ, կազմել է 5,9%: Թանկացումներ գրանցվել են ոչ միայն նախորդ տարվա հունվարի, այլև՝ մեկ ամսվա կտրվածքով՝ դեկտեմբերի համեմատ:
Առավել իրական պատկեր է հաղորդում առաջին անհրաժեշտության պարենամթերքի և ծառայությունների գների փոփոխությունների ուսումնասիրությունը: Մասնավորապես, ալյուրի, մակարոնեղենի, կարագի ու ձեթի տասներկումասյա գնաճը (համապատասխանաբար՝ 5,5%, 8,2 %, 7,3% և 6,5 %) այդ պատկերի իրական ցուցադրումն է: Թանկացել են նաև առողջապահական, կրթական ու տրանսպորտի գները: Փաստացի շարունակել են թանկանալ ոչ միայն սննդամթերքը, այլ՝ առաջնային ծառայությունները։ Ինչո՞վ կարող է սա պայմանավորված լինել։
Գույքահարկի թանկացում, հարկային փոփոխություններ, տրանսպորտի թանկացում… սրանք զարգացումներ են, որոնք, ինչպես և կանխատեսվում էին, պետք է առաջացնեին շղթայական գնաճ: Իհարկե, կան նաև այլ պատճառներ, այդ թվում՝ արտաքին գնաճային ճնշումներ, ներքին պահանջարկի աճ, որոշ ուղղություններում եկամուտների աճ, սակայն վերոնշյալները ևս անշուշտ իրենց ազդեցությունն են ունեցել են:
Ուշադրության է արժանի այն, որ թանկացումները գրանցվել են նախորդ տարվա վերջին ամսվա նկատմամբ։ 2025թ․ տարեվերջին թանկացումները պայմանավորում էինք որոշակի օբյեկտիվ գործոնով՝ նախատոնական պահանջարկի ավելացմամբ, սակայն փաստացի այդ թանկացումները շարունակվել են։
Ինչպիսի՞ն պետք է լինեն հետևությունները. առնվազն հերթական ահազանգն է, որ գնաճի սոցիալական հետևանքների մեղմման համար անհրաժեշտ են գործողություններ։