Բոլորը Վերնագիր Պարզ ճշմարտություններ Չպատմված պատմություն Ուշադրությունից դուրս Մեծ ռեպորտաժ Մեծ պատմություն Մամ ջան Հյուրընկալ Մոսկվան Հարազատս հյուսիսից Հայկական զատկի սեղան Գայանե Բրեյովայի հետ Հայկական ամանորյա սեղանը Գայանե Բրեյովայի հետ Հայ գրականություն. audiobook Իրական Թուրքիա Ինսթաֆեյս Ժողովուրդն է խոսում Թռիչք իմ տան վրայով Էթնիկ կոդ Բացահայտելով Շուշին Բարի հայկական երեկո Արցախյան բռնագաղթ Աշխարհակարգ 2.0 Newsroom Alter Ego Alpha Զրուցակից Alpha Economics Alpha Analytics 7 դիմանկար հայ ժողովրդի պատմությունից 5 դիմանկար հայ ժողովրդի պատմությունից 2026. ի՞նչ է լինելու 2025. ի՞նչ է լինելու | Արցախ․ Հայաստան․ Նոր աշխարհակարգ 2024. ի՞նչ է լինելու | Արցախ․ Հայաստան․ Նոր աշխարհակարգ
«Խաղաղության խաչմերուկ» գոյություն չունի
(Ալիևը բացահայտեց Փաշինյանի կեղծիքը)
«Մյունխենի անվտանգության համաժողովը ավանդաբար հանդես է գալիս որպես քաղաքական էլիտաների տրամադրությունների ցուցիչ՝ հաճախ բացահայտելով առկա հակասությունները: Այս անգամ ևս այն ամենը, ինչ պաշտոնական Երևանը փորձում է թաքցնել խաղաղասիրական հռետորաբանության հետևում, Մյունխենում ոչնչացվեց: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթն այս ֆորումի շրջանակներում դարձավ ոչ միայն դիվանագիտական դեմարշ, այլև «Խաղաղության խաչմերուկի» մասին առասպելի վերջնական ապամոնտաժում: Դա մի հայեցակարգ էր, որը Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը մատուցում էր որպես Հայաստանի ինքնիշխանության և տնտեսական բարգավաճման երաշխիք:
Ալիևի սարկաստիկ դիտարկումն այն մասին, որ «Խաչմերուկի» նախագիծը կախված է «Բայդենի՝ Սպիտակ տուն վերադառնալուց», քննարկումը հայկական սպասումների հարթությունից տեղափոխում է ադրբեջանա-թուրքական պահանջների հարթություն:
Այս համատեքստում TRIPP-ը դադարում է լինել աբստրակտ հապավում և ստանում է «Զանգեզուրի միջանցքի» հստակ ուրվագծերը՝ մի նախագիծ, որը ենթադրում է ոչ թե հաղորդակցությունների ապաշրջափակում, այլ արտատարածքային ուղու ստեղծում, ինչը փաստացիորեն կտրում է Հայաստանը Իրանի հետ սահմանից: Ալիևի հայտարարությունների վերլուծությունը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ «Խաղաղության խաչմերուկը» երբեք չի եղել Բաքվի իրական բանակցային օրակարգում որպես իրավահավասար գործընկերային նախագիծ: Ընդհակառակը, այն հարմար քող էր, որը թույլ էր տալիս հայաստանյան ղեկավարությանը ներքին ընտրազանգվածի առջև լեգիտիմացնել ռազմավարական դիրքերի աստիճանական հանձնումը:
Ալիևի կողմից այս առասպելի ապամոնտաժումը հաստատում է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից նախկինում հնչեցված թեզերը: TRIPP-ի գնահատումը որպես ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին և Թուրքիային արված «նվեր»՝ հայ ժողովրդի կենսական շահերի հաշվին: Սա ոչ թե «ընդդիմադիր քննադատություն է», այլ կայացած աշխարհաքաղաքական տեղաշարժի արձանագրում: Այս սխեմայում Հայաստանը հանդես է գալիս ոչ թե որպես տարանցման շահառու, այլ լոկ որպես «դոնոր-տարածք», որի լոգիստիկ հնարավորությունները կհանգեցվեն օտար շահերի սպասարկմանն՝ առանց գործընթացի վրա ազդեցության իրական լծակների:
Հատկանշական է նաև Բաքվի վարքագիծը միջազգային ասպարեզում, որտեղ Ալիևը հմտորեն համադրում է արևմտյան և թուրքական ենթակառուցվածքային նախաձեռնությունների իրականացումը Ռուսաստանի Դաշնության շահերի վրա ցուցադրական հարձակման հետ: Մյունխենում հնչեցված մեղադրանքները Մոսկվայի հասցեին՝ Ուկրաինայում ադրբեջանական դեսպանատան գնդակոծությունների վերաբերյալ, մատնանշում են Ադրբեջանի ձգտումը՝ վերջնականապես դուրս մղել ռուսական ազդեցությունը տարածաշրջանից՝ այն փոխարինելով թուրք-արևմտյան վեկտորով, որտեղ TRIPP նախագիծը կատարյալ կերպով տեղավորվում է:
Սա չափազանց վտանգավոր նախադեպ է ստեղծում Երևանի համար. կորցնելով ավանդական դաշնակիցների աջակցությունը և չստանալով անվտանգության իրական երաշխիքներ արևմտյան գործընկերներից՝ Հայաստանը հայտնվում է մեկուսացման մեջ՝ Բաքվի և Անկարայի տանդեմի դեմ հանդիման:
Հետևաբար, Հայաստանում ներկայիս քաղաքական կուրսի պահպանումը տանում է Սյունիքի մարզի անխուսափելի վերափոխմանը բուֆերային գոտու, որտեղ Հանրապետության ինքնիշխանությունը կկրի ձևական բնույթ: Ալիևի անկեղծությունը Մյունխենում ուղղակի նախազգուշացում է Հայաստանի քաղաքացիներին. ներկայիս քաղաքականության շարունակման գինը հարավային սահմանների նկատմամբ վերահսկողության կորուստն է և երկրի վերածումը լոգիստիկ կցորդի: Խոստացված «խաչմերուկի» փոխարեն, որը պետք է կապեր աշխարհի տարբեր կողմերը, Հայաստանը ռիսկի է դիմում ստանալ մի «փակուղի», որտեղ միակ ֆունկցիոնալ տարրը կմնա Ադրբեջանը Նախիջևանի և Թուրքիայի հետ կապող միջանցքը՝ վերջնականապես զրկելով Երևանին սուբյեկտայնությունից և ի դեմս Իրանի ռազմավարական գործընկերոջ հետ ելքից:
Այսպիսով, իրավիճակի վերլուծությունը մատնանշում է կրիտիկական անհամապատասխանությունը Երևանի ներքին քարոզչության և տարածաշրջանային նոր կարգի կոշտ ճարտարապետության միջև, որը կառուցվում է առանց հաշվի առնելու հայկական պետական շահերը: